فروشگاه دکتر خوش رج دکتر خوش رج
دکی کالا و دکتر خوش رج
فروشگاه محصولات دکتر خوش رج

موها تو بشناس

0

موها رشته های باریک، خوش حالت، قابل انعطاف و زیبایی هستند که خدا به بشر ارزانی داشته است تا شکل ظاهری انسان زیباتر جلوه کند‌. تصور کنید که اگر ما انسانها مو روی سر و مژه و ابرو نداشتیم، چقدر زشت و بدترکیب بودیم. از طرف دیگر به طور کلی مو جزء یکی از اعضای مفید برای سلامت انسان است. چرا که از طریق مو، هوا بهتر به بدن انسان می رسد. در نتیجه؛ آن عضوهایی که بهتر هوا دریافت میکنند سالم ترند و به وظایف محوله خود بهتر عمل خواهند کرد، هم چنین انسان از لحاظ جسمی و روحی سالم تر و با نشاط تر به زندگی خود ادامه می دهد.

بخوانید: رشد موهای خود را بیشتر کنید


به طور کلی مو جسمی است مجوف(تو خالی) که از مجرای آن هوا داخل بدن انسان می شود و همان طور که قبلا گفته شد در حفظ سلامت بعضی از اعضای بدن نقش مهمی ایفا می کند. عنصر تشکیل دهنده مو پروتئین فیبری به نام کراتین است که بدن انسان از طفولیت آن را تامین میکند.
یعنی تا شش سالگی موها ریزش نخواهد داشت. اما پس از آن ممکن است ریزش مو شروع شود و این امر در افراد مختلف متفاوت است.

مراحل زندگی مو
مراحل زندگی مو


به طور کلی مو در دوران رشد و نمو خود سه مرحله را طی میکند که به مراحل رشد نامساوی معروف می باشد. مرحله اول: آناژن مرحله، دوم: کاتاژن و مرحله سوم: تلوژن نام دارد. در هرمرحله مو دارای فعالیتی متفاوت است. هرچه به سن فرد افزوده شود قدرت پیاز مو کاهش می یابد و در بعضی افراد گاها ممکن است حتی رشد آن متوقف گردد. موها در بعضی قسمتهای بدن برای حفاظت و در برخی جاها برای زیبایی هستند و در بعضی قسمتها برای هردومنظور آفریده شده اند.
موها در بعضی جاهای بدن مرتب رشد میکنند و احتیاج به کوتاه کردن پیدا میکنند و در بعضی نقاط بدن کوچک و کم رشد باقی میمانند. درصورتی که همه آنها از یک نوع شریان، از یک نوع غذا و از یک نوع بدن تغذیه می کنند.


اصول علمی مو:


مو یکی از ضمائم پوست به شمار می آید. هر مو از دو قسمت ساقه و ریشه تشکیل شده است. قسمتی از مو که داخل پوست قرار دارد ریشه و قسمت خارج از پوست را ساقه می گویند.
ساقه پس از خارج شدن از پوست، تحت تاثیر نور و عناصر موجود در هوا مانند اکسیژن، ازت و غیره به یک ماده ی شاخی تبدیل می شود که آن را کراتین می نامند.
کراتین در شاخ حیوانات و هم چنین در پوست بدن و ناخن یافت می شود. یک موی سالم روزانه حدود پنج دهم میلیمتر و هر بیست روز حدود یک سانتی متر و در ماه حدود یک سانت و نیم رشد میکند. میزان رشد مو در اشخاص مختلف متفاوت است. ضمنا در فصل تابستان به علت تابش نورخورشید و گرما رشد مو سریعتر و در فصل زمستان رشد مو تا حدودی کمتر است. افرادی که موهای پر پشت و متراکمی دارند، ریشه موهایشان معمولا در گروه  های دو تا پنج تایی کنار هم به طور مایل قرار گرفته اند.

دوران حیات مو

موهای شما زیبایتون را بیشتر میکنه
موهای شما زیبایتون را بیشتر میکنه

دوران حیات مو به طور نسبی از سه ماه تا هفت سال می باشد ولی مژه ها عمره کوتاهتری دارند (۶ تا ۸ هفته). مو پس از مرگ بلا فاصله نمی افتد و معمولا در حدود هفتاد و پنج روز بین مرگ و افتادن فاصله زمانی وجود دارد. وقتی مویی می افتد چنانچه پیاز آن دچار مشکل نشده باشد موی جدید جای آن خواهد رویید که این موی تازه کاملا خصوصیات موی قبلی را خواهد داشت. به طور کلی توانایی و امکان رویش مو تازه درآقایان کمتر و در بانوان بیشتر است و در هر شبانه روز حدودا بین هشتاد تا یک صد  تار مو از تمام نقاط بدن بخصوص سر می ریزد.

بیشتر بخوانید: درمان قاطع ریزش مو

بازدیدها: 179

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − هفت =

شروع گفتگو
سلام من مشاور آنلاین هستم در خدمتتونم
با سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟